Ogród zimowy też potrafi być piękny.

Wielu z nas marzy o gorących wyjazdach wakacyjnych w czasie zimy. Chętnie uciekamy do ciepłych krajów jak nasze polskie bociany opuszczając swoje gniazda.

Jest to jednak spory wydatek i to nie dla bocianów. Zastanówmy się co zrobić by zima była dla nas bardziej atrakcyjna.

Jak przezimować w swoim gniazdku z perspektywą na piękny ogród? Przecież ogród zimowy sporo kosztuje. Utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności powietrza, ogrzewanie i te wielkie szyby. A właśnie, że nie musi sporo kosztować. Wystarczy odrobina wyobraźni, by zaaranżować go na swoim balkonie lub  postawić stolik przy oknie z widokiem na… I tutaj tkwi cały sekret. Wszystko zależy od roślin, które się wkomponują w nasze okno.

Prawdziwy ogród żyje cały rok, to znaczy, że przez cały rok cieszymy się widokiem wzrastających roślin. Nie trzeba specjalnej motywacji, by nasza zieleń rozkwitała. Wystarczą odpowiednie gatunki. Warto zwrócić szczególną uwagę na rośliny zimozielone, które cieszą oko swoim soczystym kolorem zieleni bez przerwy. Są to nie tylko drzewa i krzewy iglaste.

Zimozielone gatunki – przykłady
  • Hedera helix – bluszcz pospility
  • Buxus sempervirens – bukszpan wieczniezielony
  • Rhododendron L. – różanecznik
  • Vinca minor – barwinek pospolity

Wymienione gatunki są atrakcyjne całą zime, jednak niektóre z nich jak różaneczniki dodatkowo wydają w okresie letnim barwne kwiaty. Uwaga! Nie mylić z azalią, której łacińskim odpowiednikiem jest również nazwa  Rhododendron. W pokroju różni się tym, że zamiast sztywnych ciemnozielonych liści ma wiotkie ulistnienie i co najważniejsze – nie jest zimozielona.

Oczywiście ogród iglasty jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu jeżeli rośliny nie dopadnie choroba rdzawych liści. Trzeba sobie jednak zadać pytanie na ile interesuje nas różnorodność, jaki wpływ na nasze samopoczucie ma zapach rosnących kwiatów oraz ich barwa? Jeżeli mamy małe dzieci, to zadajmy sobie pytanie: czy sadzenie roślin, których liście stanowią igły będzie bezpiecznym rozwiązaniem? Każdy rozsądny ogrodnik zna odpowiedź na to pytanie

Czy rośliny nie zimozielone potrafią być atrakcyjne również zimą? Krótka odpowiedź – tak. Szczególnie gatunki traw, które zostawiają na zimę atrakcyjne kwiatostany. Pod pokrywą szronu przypominają ptasie pióra. Jednym z najczęściej praktykowanych krzewów o atrakcyjnym ukwieceniu jest Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa. Poza rozmaitością gatunków kolorowych kwiatów dostepnych na rynku i ich zależnym kolorem od pH gleby, posiadają jeszcze jedną atrakcyjną cechę. Ich kwiatostany pozostawione jesienią na łodydze potrafią niesamowicie uatrakcyjnić widok za zimowym oknem. Często też takimi ususzonymi bukietami dekorujemy wnętrze domu dodając suche gałązki do wazonu. Taka oryginalna dekoracja z pewnością przykuje uwagę  każdej goszczonej pani domu.