Kwiaty cebulowe

cieszą nas szczególnie wiosną. Większość z nich sadzimy jednak jesienią, aby pod wpływem przymrozków pobudzić komórki do życia.

fot. Zielony Kadr Marta Pietrzyk

Dostępnych gatunków cebul jest masa, od krokusów, poprzez przebiśniegi, tulipany po śnieżniki. Gdy już posiądziemy ukochane sadzonki nie zapominajmy o planie w jaki sposób je wkomponować w swoim ogrodzie. Obok idealnych warunków do życia, ważną kwestią jest estetyka. Nasze samopoczucie jest o wiele bardziej ukojone w „poukładanej” przestrzeni. Nikt nie lubi chaosu po powrocie z pracy. Czasami oczekujemy również odprężenia wracając z przyjęcia. Klimat do relaksu możemy stworzyć sobie sami. Podstawą do tworzenia kompozycji jest tło.

Wyobraź sobie kartkę papieru – to na niej zwykle układasz swoją artystyczna wizję. Podobnie jest w ogrodzie. Chcąc zaaranżować cichy kącik, a tym samym odgrodzić się od sąsiada użyjesz zwartego ogrodzenia z ligustra z przeplotem forsycji, winobluszczu trójklapowego który porasta ogrodzenie czy ułożysz pergolę z groszkiem pachnącym i winobluszczem zimozielonym. Kolejno ułożysz niskie partie krzewów, bylin. Wszystko w stonowanych kolorach przechodząc od intensywnej zieleni, aż po kolorowe akcenty wiosny, którym są oczywiście nasze cebule.

Możesz zaaranżować na tyle atrakcyjnie swój ogród, by zachować w nim ciągłość rozkwitu kwiatów i aby Cię nie nudził. Do tego świetnie nadają się rośliny cebulowe, które kwitną niedługo i cieszą nas swoją różnorodnością. Warto zainwestować w gatunki, które już zimą wychodzą z pokrywy śnieżnej jak np. przebiśniegi. Drobne kępki już mogą cieszyć nasze oko zwiastując wiosnę.

Jeżeli ukochamy sobie tulipany, mamy tak szeroką gammę do wyboru, że zdobędziemy niemal każdy wymarzony kolor, a rozmaite nasady będą radowały nas kielichami na przełomie III-VI. Pamiętajmy jednak, że takie cebule jak tulipany trzeba co roku wysadzać po przekwitnieniu. Na ich miejscu możemy zasadzić jesienne dalie, pacioreczniki czy inne rośliny na przemian.

Dzieje się tu
Pełno kwiatów