Naturalnym środowiskiem owadów są łąki kwietne, lasy, jeziora, adaptują się nawet w gospodarstwach domowych, we wszelkich możliwych szczelinach. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo. Pola uprawne są poddawane opryskom, a powierzchnia biologicznie czynna jest coraz bardziej zabudowana. Nadszedł czas, aby zadbać o naszych małych przyjaciół w dodatku w estetyczny sposób w naszych własnych ogrodach.

Łąka kwietna, to naturalistyczny element naszego ogrodu, którym możemy tanim kosztem stworzyć miejsce dla naszych owadów. Posiada dodatkowe atuty, gdyż nie wysycha tak intensywnie jak trawa w czasie upału. Więcej o łąkach kwietnych na pewno jeszcze napiszę w osobnym artykule. Skupmy się jednak na różnych sposobach tworzenia schronienia dla pożytecznych owadów. Tutaj mam głównie na myśli biedronki, dzięki którym pozbywamy się mszyc; motyle, które zdobią nasz ogród, czy pracujące na miód pszczoły.

Dom dla owadów możemy wykonać sami, a co ciekawa może on przybrać różne formy. Wspomniana łąka kwietna jest bardzo efektownym elementem krajobrazu. Zajmuje jednak sporą, nasłonecznioną powierzchnię. Jeżeli nie dysponujemy kawałkiem terenu i mamy jedynie balkon lub taras do dyspozycji, proponuję stworzyć własny domek z drewna i uzupełnić go rozmaitymi elementami. Może być on również wkomponowany w donice i rabaty. Poniżej są przykłady domków, które sfotografowałam w ogrodach. Zobaczcie też jakie owady gościmy w poszczególnie stworzonych sektorach.

Domki moża umiejscowić nie tylko na powierzchni gleby, ale również wieszać na drzewach. Trzeba pamiętać, aby były one wystarczająco głębokie lub zabezpieczone siatką przed głodnymi ptakami. Pamiętajmy również, że nasze skalniaki, ozdobne pnie drzew, czy wolnostojące skały są również świetnym miejscem do zadomowienia się owadów.

Coraz częściej podobne instalacje pojawiają się w parkach i na skwerach miejskich. W dużej mierze gra tu rolę również estetyka. To od nas zależy czy szukamy ukrytego rozwiązania ochrony owadów w formie niepozornie rozrzuconej, grubej kory, czy szukamy pięknie wykrojonego domku jako akcent małej architektury. Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami w komentarzu lub napiszcie jakie macie pomysły na dbanie o owady w swoich ogrodach. 

Zobacz nowy post
Zerknij też tutaj